کارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه و شهرسازی برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران خوزستان کیامرث حاجی زاده روز سه شنبه در کارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه و شهرسازی با تسلیت حادثه تروریستی اهواز اظهار داشت: این حادثه دل همه انسان های آزاده را به درد آورد و حادثه کوری بود که مزدوران مواجب بگیر و کشورهای کوچک منطقه که دست به این اقدام زدند باید بدانند که بدون پاسخ نخواهد ماند.

 
وی افزود: جمعیتی که در تشییع شهدای تروریستی اهواز شرکت کردند تثبیت کننده ادامه نظام مقدس جمهوری اسلامی و راه امام و شهدا است اما مسئولیت ما را چندین برابر کرده است.
 
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان افزود: این جمعیت آمد تا به ما نشان بدهد کسانی که کم کاری می‌کنند کجای معادله قرار دارند.
 
وی بیان کرد: باید همه مسئولان توجه کنند که با این وضعیت اگر مردم ما از آب شرب برخوردار نباشند پذیرفتنی نیست، مردم در هر عرصه ای پای نظام و انقلاب ایستاده اند اما مسئولان برای آنان چه کردند.
 
حاجی زاده با اشاره به کارگروه های ذیل ستاد مدیریت بحران گفت: کارگروه ها هر سه ماه یک بار برگزار می شوند در کنار آنها کار گروه مخاطرات زلزله به علت زمین لرزه های متعددی که در استان خوزستان وجود دارد یک کارگروه مهم به شمار می رود.
 
وی بیان کرد: زمین لرزهای ما از برخی استان های دیگر بسیار بیشتر است، لذا باید تدابیر لازم برای هنگام وقوع این رخداد ها را در اختیار داشته باشیم.
 
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان توضیح داد: در حال حاضر امکانات کافی و لازم برای رو یا رویی با زمین لرزه را نداریم.
 
وی گفت: براساس گفته مدیر کل هلال احمر حتی هنگام انفجار گاز در استان وسیله ای مانند بیل مکانیکی برای جمع کردن اوار ندارند پس اگر زلزله ای رخ بدهد چگونه قرار است آن را جمع کنید.
 
حاجی زاده بیان کرد: شهرداری ها امکانات کافی را ندارند، راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده ای نیز از امکانات لازم برخوردار نیستند.
 
وی با تاکید بر اهمیت پیش بینی و پیشگری ادامه داد: با پیش بینی و پیشگیری به موقع می توانستیم امسال از مشکلات ایجاد شده در حوزه کشاورزی جلوگیری کنیم اما برخی مصوباتی که به تصویب رسیده بود و بر انها تاکید شده بود اجرایی نشد.
 
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با بیان این که زلزله کرمانشاه درس بزرگی برای ما بود توضیح داد: مسافت ازگله به عنوان مرکز وقوع زلزله تا سرپل ذهاب به اندازه فاصله گرویه تا اهواز بود، اما شاهد بودیم چه اتفاقاتی در آن افتاد.
 
وی با اشاره به این که گسل های اهواز جوان و فعال هستند ادامه داد: برای هنگام وقوع زلزله در اهواز به عنوان یک کلانشهر بااین میزان جمعیت چه امکاناتی برای هنگام وقوع زمین لرزه و زلزله داریم.
 
حاجی زاده ادامه داد: هنوز مکانی که هنگام وقوع بحران هایی مانند سیل و زلزله مردم بتوانند چادر برپا کنند در اهواز نداریم.
 
وی بیان کرد: ساختمان های چند منظوره مدیریت بحران توسط شهرداری به فرهنگسرا یا کاربری های دیگر تغییر پیدا کرده اند، شهردارقبلی وعده داد که به این وضعیت رسیدگی می کند اما اتفاقی نیفتاد و شهردار فعلی نیز گفت پنج سالن جدید قرار است برای اهواز ایجاد کند.
 
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: پیشنهاد دادیم با همکاری بنیاد مسکن ، راه و شهرسازی، سپاه، هلال احمر و مدیریت بحران از پادگانهای قدس به منظور هنگام وقوع بحران استفاده شود.
 
وی با بیان این که زلزله یکی از بحران بزرگ در استان به شمار می رود گفت: هزینه در پیشگیری به نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و باید این هزینه در پیشگیری و پیش بینی استفاده شود.
 
وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در حوزه نظام مهندسی و معاونت های شهرسازی ها است چراکه نظارت درستی در حوزه ساخت و ساز ندارند، و قوانین در این حوزه آن طور که باید اجرایی نمی شوند.
 
وی گفت: جلسه ای میان منابع طبیعی، نظام مهندسی، مدیریت بحران و شبکه زلزله نگاری برای بررسی طرح جامع لرزه نگاری و پهنه بندی برگزار و جمع بندی شود تا در شورای برنامه ریزی اعتبار آن مشخص شود.
 
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد: برای ایجاد ایستگاه لرزه نگاری می توانیم مکان مورد نیاز را در اختیار شبکه لرزه نگاری قرار دهیم و آنها اقدام به تجهیز آن کنند.
 
نویسنده خبر: عاطفه جوادی 

۱۴۹۵